Місто

Любінь Великий — селище міського типу в Городоцькому районі Львівської області (у давньоруський час — Любінегород, Любінець, пізніше — Любин, Любінь Великий) за 20 км від Львова. Великий Любінь за своїм віком є ровесником старовинного Львова, перші згадки про нього припадають на початок XIII століття. У період розквіту Галицько-Волинського князівства він піднявся як укріплення проти частих монголо-татарських нападів і нашестя польських і угорських феодалів. Подібно до інших середньовічних міст мав укріплений замок, оточений валами і ровами, та військо, що складалося з вільних поселенців. Відгомін тих далеких часів дійшов до нас в назві урочища Замчисько. Ворожі нашестя, міжусобні війни наносили поселенню великих спустошень і руйнувань. Це тривало і після захоплення Галицької землі польськими і литовськими феодалами в XIV столітті. Під час татарських нападів в 1624 і 1648 рр. Великий Любінь був зруйнований вщент, багато жителів було винищено та захоплено в полон.

Власники Великого Любеня час від часу змінювалися — князі і графи Параві, Вільчки, Яблоновські. Після відміни кріпосного права в Австро-Угорській імперії в 1848 році власником Великого Любеня став I.Бруннер, який розбагатів на експлуатації нафтових промислів Борислава.

Визначні пам’ятки

У Великому Любені є цілющі джерела, які були відомі ще у далекому минулому, під час його заселення. Їх відкриття пов’язано з легендою. Розказують, що в давні часи жив тут пастух Павло, який страждав жахливими болями в суглобах. Якось він занурився у тухлувату воду і вийшов здоровим і сильним на здивування всім очевидцям.

Першу згадку про веліколюбінські сірководневі джерела знаходимо в трактаті краківського лікаря В.Очка, який в 1578 році писав, що ці джерела мають силу виліковувати хворих людей. Один із місцевих феодалів, який в кінці XVI століття володів Великим Любенем, побудував тут першу примітивну лікарню.

Проте під час одного з татарських нападів в 1624 р. курорт був зруйнований. Лише у кінці XVIII ст. його відбудували знову. Він розвинувся, став відомим далеко за межами краю. Цілющі води почали прискіпливо вивчати дослідники, медики. Здравниця, яка приносила величезні прибутки її власникам, переходила від одного магната до іншого.

©

» Коментарі вимкнено